Zapraszamy serdecznie na wystawę „Życie w błędnym kole. Twórczość Jacka i Rafała Malczewskich” przygotowaną na inaugurację działalności Gmachu Głównego – nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Wystawa czynna od 27 kwietnia do 5 sierpnia 2018 r.
Gmach Główny
ul. Jagiellońska 56
Nowy Sącz
Wybór tematu pierwszej ekspozycji zmiennej w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu nie jest przypadkowy, łączy się on bowiem z historią miejsca, na którym znajduje się nowy gmach muzealny. Do ok. 1910 r. stał tam parterowy dom należący do Antoniego Jany, dziadka żony Jacka Malczewskiego – Marii. Przylegał on do sąsiedniej kamienicy, w której mieszkał artysta w czasie swoich pobytów w Nowym Sączu w l. 90. XIX w. Malczewski odwiedzał syna Rafała, który spędził tu pierwsze lata swojego dzieciństwa. Wychowaniem chłopca zajmowała się babcia, Józefa Gralewska, która po śmierci męża wyprowadziła się z Krakowa i wróciła do rodzinnego domu. W późniejszych latach dorastające dzieci Jacka, Julia i Rafał, spędzały w Nowym Sączu niemal każde wakacje.
Wystawa jest zatem okazją do przypomnienia związków rodziny Malczewskich z Nowym Sączem, a zarazem sposobnością do zaprezentowania i porównania malarstwa obu artystów. Twórczość Jacka będąca świadectwem inspiracji antykiem, literaturą romantyczną, biblią oraz kulturą narodową, zaskakiwała oryginalną tematyką, symboliką i odważną paletą barwną. Z kolei malarstwo Rafała kształtowało się pod wpływem współczesnych mu nowych ruchów artystycznych, szczególnie kubizmu i futuryzmu propagowanych przez polskich formistów. Jego obrazy charakteryzuje uproszczenie, synteza, geometryzacja form, kontrastowe, mocne, świetnie dobrane kolory, a także rytmika linii i dużych płaszczyzn. Obu artystów łączy jednak zamiłowanie do natury i pejzażu, który jest nieodzownym elementem ich twórczości. Mimo, że u Jacka pojawia się on jako samodzielny temat, najczęściej stanowi ważne tło dla portretowanych osób lub scen rozgrywających się na pierwszym planie. Rafał był przede wszystkim pejzażystą. Jego krajobrazy przedstawiające odrealniony i niepokojący zarazem świat są zazwyczaj opustoszałe, często ukazane z górnej perspektywy, zakomponowane kulisowo i ze sztafażem niewielkich ludzkich postaci.
Na wystawie pokazane będą obrazy charakterystyczne dla twórczości obu artystów: portrety i autoportrety malowane przez Jacka Malczewskiego oraz płótna o tematyce symbolicznej, zakopiańskie i przemysłowe pejzaże Rafała, a także prace powstałe podczas jego pobytu w Brazylii i Kanadzie.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace i eksponaty wypożyczone ze zbiorów prywatnych oraz następujących polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie.
Zdjęcia obrazów – Muzeum Lubelskie w Lublinie