Wystawa "Sztuka Art Brut"
18 października 2013 – 8 czerwca 2014 r.
Termin „art brut” wywodzi się z języka francuskiego i tłumaczony jest jako „sztuka surowa”. Jest to twórczość ludzi nie posiadających profesjonalnego przygotowania plastycznego, tworzona spontanicznie, z potrzeby ducha. W dzisiejszym czasie sztuka ta, do której zaliczamy i twórczość Nikifora, uzyskała pełnoprawne miejsce w strukturze współczesnej plastyki. Funkcjonuje w społecznym obiegu, działają nawet specjalistyczne galerie prezentujące ten rodzaj twórczości, bogate kolekcje tworzą niektóre muzea. Jedną z najcenniejszych w Polsce posiada Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Na wystawie w Muzeum Nikifora będzie można zobaczyć wybrane, znakomite i w wielu przypadkach słynne już obrazy, eksponowane na wielu wystawach w kraju i za granicą,gdyż nie jest dzisiaj możliwe zrobienie w Polsce dużej, przekrojowej wystawy sztuki art brut z pominięciem zbiorów radomskich. Są na wystawie prace polskich „klasyków” tego gatunku sztuki, tak znanych artystów, jak m.in. Teofil Ociepka, Paweł Wróbel, Edmund Monsiel, Erwin Sówka czy Katarzyna Gawłowa.
![]() Wystawa Ikon
21 września – 14 października 2013 r. Wystawa ikon wykonanych podczas V Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów Nowica 2013. |
|
![]() Wystawa "25 lat działalności Krynickiego Stowarzyszenia Twórców Galeria pod Kasztanem" Szczególnie interesujące są osiągnięcia członków stowarzyszenia w zakresie sztuk plastycznych. Coroczne bliższe i dalsze podróże dostarczają im nowych inspiracji artystycznych, przybliżają najpierw artystom, potem odbiorcom ich prac specyfikę i urok Spiszu, Krainy Tysiąca Jezior, Chorwacji i Czarnogóry, Słowenii, Włoch a także najpiękniejszych miejsc w kraju. W obrazach przeważają jednak wątki sądeckie z Krynicą-Zdrojem na czele, bo przecież trudno krynickiemu twórcy przechodzić obojętnie wobec piękna tutejszych krajobrazów, urokliwych miejsc, fascynujących ludzi i zajmujących opowieści. |
|
![]() 14 lutego – 31 maja 2013 r. Wiesław Ciągło, ur. w 1960 r. w Naszacowicach/, ukończył liceum ogólnokształcące w Starym Sączu a następnie studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1987 r. na Wydziale Rzeźby, w pracowni prof. Stefana Borzęckiego. Zdecydowana większość dorobku artysty to malarstwo olejne na płótnie i płycie pilśniowej. W czasach studenckich i w pierwszych latach po studiach wykonał sporo niezwykle interesujących rysunków ołówkiem i piórkiem.
|
|
![]() Wystawa "HEJ, KOLĘDA, KOLĘDA" 14 grudnia 2012 r. – 3 lutego 2013 r.
Cykl świąt Bożego Narodzenia, czyli BOŻE GODY, otwiera wigilia -dawniej dzień wielu praktyk magicznych, zakazów i wróżb (dotyczących pogody, urodzaju i zamążpójścia), związanych z czasem zimowego przesilenia, a przede wszystkim dzień przygotowań do uroczystej wieczerzy, pierwszego dnia świąt i przystrajania izby. Ważnym elementem wystroju była podłaźniczka, robiona z czubka jodły. Mocowano ją wierzchołkiem w dół na tragarzu nad stołem lub na środku izby. Z czasem przybrała kształt parasola z gałązek jedliny i słomy. Przystrajano ją kółkami wycinanymi z opłatków,łańcuchami ze słomy i lnu, jabłkami, orzechami. Na środku zawieszano świat – kulę sklejoną z opłatków. W kącie izby stawiano niemłócony snop zboża, nazywany dziadem. Stół wigilijny nakrywano białym obrusem, pod który wkładano siano. Na środek stołu sypano ziarno. Do wieczerzy zasiadano po ukazaniu się na niebie pierwszej gwiazdy. Posiłek poprzedzała wspólna modlitwa i dzielenie się opłatkiem.
|
|