Wystawa Skansenowskie Impresje VIII
8 grudnia 2016 – 23 kwietnia 2017
Wystawa prac poplenerowych studentó kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.
2 listopada – 4 grudnia 2016
Mała forma wystawiennicza przygotowana przez Dział Historyczny, udostępniana w związku z kolejnymi obchodami Święta Niepodległości w Miasteczku Galicyjskim, realizowanymi przez Fundację „Żyj aktywnie!
Wystawa "Klimaty Jeruzalem. Max Meir Mroz – fotografia"
19 sierpnia – 23 października 2016
Wystawa prezentująca fotografie wykonane w Jerozolimie.
MAX MEIR MROZ – prawnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania. Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Opolu – zarządzanie zasobami ludzkimi. Po wyjeździe do USA również absolwent Instytutu Fotografii w San Fransisco, Kalifornia.
Wystawa pokonkursowa "Pejzaż sądecki – piękno naszych wsi i miast"
1 czerwca – 11 września 2016
Dwór z Łososiny Górnej
Wystawa podsumowuje VIII Międzypowiatowy Konkurs Plastyczny dla wszystkich szkół Sądecczyzny i uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Konkurs będący wspólną inicjatywą Instytutu Pedagogicznego PWSZ w Nowym Sączu (Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych), Zespołu Szkół w Podolu-Górowej (Gimnazjum nr 2) oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu jest swoistym świętem twórczości artystycznej dzieci i młodzieży. Ideą konkursu jest nie tylko promowanie talentu młodych ludzi, ale także wspieranie twórczości i wrażliwości artystycznej. Wśród nadesłanych około 300 prac Jury konkursowe wyłoniło laureatów z 23 szkół i placówek Sądecczyzny.
Wystawa "Dawne reklamy i szyldy galicyjskie"
28 kwietnia – 15 sierpnia 2016
Wystawa prezentuje różnorodne reklamy i ogłoszenia z terenów Galicji, pochodzące z Krakowskiego Kalendarza Józefa Czecha z przełomu XIX i XX wieku. Wyselekcjonowane pod względem tematu, informują o zawodach i usługach świadczonych w tamtym okresie. Ich treść nawiązuje ściśle do pracowni znajdujących się w Miasteczku Galicyjskim. Wystawa została wzbogacona archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi widoki ulic i szyldów sklepowych z początku XX wieku, m.in. z okolic Nowego Sącza, Krakowa i Lwowa. Fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, które jest partnerem wystawy.
Wystawa "Slavomir Durkaj Cienie w raju"
17 marca – 24 kwietnia 2016
Malarz słowacki Slavomir Durkaj (ur.1976 w miejscowości Vranov nad Topľou) jest absolwentem Wydziału Sztuki Politechniki w Koszycach, gdzie studiował (2006-2012) w pracowni sztuki współczesnej Adama Szentpétery’go. Od dłuższego czasu zajmuje się obserwacją i krytyką światowej sytuacji społeczno – kulturowej, a w szczególności – sytuacji ekologicznej. W centrum jego artystycznej wypowiedzi stawiany jest konflikt przyrody ze współczesną cywilizacją. W przypadku Durkaja nie chodzi o stosowanie pustej frazy, ponieważ opiera się on na rzeczywistym istnieniu chemicznego "trójkąta śmierci" we wschodniej Słowacji, gdzie ludzka interwencja wymknęła się spod kontroli i pozostawiła silne piętno na samym człowieku. Odbicie tego miejsca w artystycznej wypowiedzi Durkaja posunęło się dalej, autor przestaje być tylko jego zwykłym odbiorcą, lecz analizuje sposoby ludzkiego działania, w których odnajduje ciemne i sporne strony.
Wystawa "Barbary Ruchały inspiracje ikoną czyli barbórkowe ikonopisanie"