filie

 

Wystawa "Skansenowskie impresje – dawna wieś i miasteczko
28 października 2009 – 28 lutego 2010

Uroki nowosądeckiego skansenu przybliżają prace poplenerowe, wykonane przez studentów  kierunku Edukacja Artystyczna  w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz przez członków Krynickiego Stowarzyszenia Twórców  "Galeria pod Kasztanem".
W Sądeckim Parku Etnograficznym odbyło się kilka plenerów artystycznych z udziałem różnych grup twórców zróżnicowanych ze względu na wykształcenie i wiek. Uroki tego oddziału dokumentowali artyści profesjonalni, uczniowie szkół artystycznych, amatorzy, dzieci i młodzież. Wynikiem tych działań są m.in. prezentowane na wystawie w ratuszu  prace malarskie i fotograficzne, ukazujące fragmenty dawnej wsi i miasteczka galicyjskiego.

Wystawa "Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji"
4 września – 30 listopada 2009r.

Wystawa autorstwa Piotra Droździka stanowi próbę wskrzeszenia pamięci o społeczności żydowskiej, która w Galicji stanowiła nieodłączny element kulturowy, społeczny i historyczny od czasów pierwszej Rzeczypospolitej aż po koniec II Rzeczypospolitej. Poczynania okupantów stały się kresem istnienia społeczności żydowskiej na ziemiach polskich, po której pozostały nieliczne miejsca kultu: cmentarze i synagogi – wymowne symbole, a zarazem świadectwa kultury narodu należącego do wielonarodowościowej Rzeczypospolitej.


Wystawa "Malarstwo nieokiełznane
17 lipca – 30 września 2009r.

W zamian za wypożyczenie 70 obrazów Nikifora do niemieckiego muzeum sztuki prymitywnej w Heidelbergu, do Museum Haus Cajeth, z tamtejszej kolekcji do Nowego Sącza  przyjechały 42 obrazy, w tym dzieła stworzone podczas Warsztatów Sztuki Okręgu Kraichgau. Autorami tych prac jest 10 artystów o niezwykle  barwnych życiorysach, ludzi bardzo wrażliwych i po swojemu widzących otaczającą ich rzeczywistość. Swoją twórczość pokażą: Giovanni Concettoni, Stefan Glitsch, Michael Hall, Rosemarie Huebner, Andreas Kretz, Constante Pezzani, Natalie Schmidtova, Johannes Waldbrunner, Urlike Welz, Pellegrino Vignali.
Maria Marcinowska


Wystawa "Oczami wroga. Wrzesień ’39 w fotografii niemieckiej i sowieckiej" 
4 – 31 sierpnia 2009r.

Przedstawione na wystawie fotografie ukazują obraz wojny widziany oczami agresorów.Dzisiejszy widz nie ujrzy więc na nich chwały polskiego oręża, ale to, co niemiecki i sowiecki system propagandy ukazywał nie tylko własnym społeczeństwom, ale także społeczności międzynarodowej. To opowieść o wrześniu 1939 roku, jakiego na ogół nie znamy. Poprzez działania niemieckie i sowieckie, po spotkanie agresorów i swoiste post scriptum, ukazujące nie tylko Polskę po wojnie, ale też współpracę niemiecko-sowiecką, zdjęcia pokazują subiektywne spojrzenie agresorów na początek II Wojny Światowej.
Marcin Krzanicki (OBEP IPN w Rzeszowie)


Wystawa fotografii Jerzego Cebuli pt. "10 rocznica pielgrzymki Jana Pawła II na Sądecczyznę
i kanonizacji św. Kingi".

6 – 28 czerwca 2009r.

Sala wystawiennicza w ratuszu

Fotografia z ekspozycji autorstwa Jerzego Cebuli  


Wystawa pokonkursowa "Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu"
30 września 2008 – 31 marca 2009r.
Sala wystawiennicza w ratuszu

Wystawa prezentująca prace twórców ludowych i nieprofesjonalnych z różnych regionów Karpat  jest pokłosiem konkursu organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Konkurs jest  jedynym tego rodzaju projektem realizowanym na obszarze Karpat w ostatnich kilkudziesięciu latach.


Wystawa replik dawnych ubiorów " Theatrum Mulierum"
21 listopada 2008 – 31 marca 2009r.
Sala ekspozycyjna w zagrodzie Kolonistów Józefińskich (Sądecki Park Etnograficzny)

Celem wystawy jest nie tylko prezentacja odtworzonych kobiecych ubiorów, ale również próba podjęcia refleksji nad sposobami przedstawiania kobiety w XVI i XVIIw. (czytaj więcej)