filie

Wystawa "Ulotność dzieła. Plakaty Mieczysława Górowskiego"
6 grudnia 2013 r – 23 lutego 2014 r.
Mieczysław Górowski (1941-2011). Urodził się w Miłkowej niedaleko Korzennej. Po ukończeniu w 1959 r. Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie, rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował kolejno na Wydziałach Architektury Wnętrz i Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 r. na Wydziale Form Przemysłowych w Pracowni Projektowania Produktu i Komunikacji Wizualnej kierowanej przez prof. Andrzeja Pawłowskiego. Zdobycie w tym samym roku I Nagrody w ogólnopolskim konkursie na plakat Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie zapoczątkowało jego twórczość w dziedzinie projektowania plakatów. Po zakończeniu studiów artysta został na uczelni i rozpoczął pracę dydaktyczną. W 1992 r. został profesorem ASP, a w 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. 

 

 

 

 

 

 

Wystawa ”Ślady na papierze, arcydzieła pasteli”
7 września – 1 grudnia 2013 r.
Ekspozycja jest częścią projektu „Europejski Festiwal Pasteli, Małopolska – VI Międzynarodowe Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2013”. Ideą jej jest zaprezentowanie osiągnięć polskich artystów tworzących pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX w. związanych z Małopolską i Krakowem, dla których ważnym medium malarskim stał się pastel. Wystawa ta jest wyjątkowa, ponieważ ukazuje dokonania wybranych polskich pastelistów: Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wybór ten podyktowany był oczywiście ich pozycją w rodzimej kulturze oraz ich artystycznymi osiągnięciami w tej technice, ale miał również służyć ukazaniu różnorodności stylowej, formalnej i tematycznej pastelu na przykładzie ich twórczości, w której przejawia się cała finezja i kwintesencja pastelu.

Wystawa "Dziedzictwo kulturowe świętej Kingi"
14 czerwca  – 25 sierpnia 2013
W 1257 r. Sądecczyzna na mocy przywileju wydanego przez Bolesława Wstydliwego, przeszła we władanie jego żony, księżnej Kingi. Kinga lokowała Stary Sącz, a kilka lat po tym fakcie, pozostając -podobnie jak liczni członkowie swojej rodziny – pod wielkim wpływem franciszkańskiego ruchu odnowy, wstąpiła do zakonu klarysek i ufundowała w 1280 r. dla tego konwentu klasztor w Starym Sączu, stając się jego pierwszą ksienią. Zdecydowana większość eksponatów prezentowanych na wystawie, po raz pierwszy w historii starosądeckiego konwentu opuściła mury klasztorne i pokazywana jest szerokiej publiczności. Znajdują się wśród nich najcenniejsze w zbiorach dzieła rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa oraz wysokiej klasy artystycznej rzeźba i malarstwo z okresu od XV do XVIII w.
 

 

Wystawy "Lidia Duda-Groblicka – twórczość"
22 lutego – 3 czerwca 2013 r. 

Lidia Duda-Groblicka urodziła się w Żółkwi w 1933 roku. W czasie II wojny światowej mieszkała z rodzicami w Krzemieńcu. W roku 1944 przyjechali do Nowego Sącza, rodzinnego miasta matki Lidii. Po wojnie uczęszczała do II LO im. M. Konopnickiej. Pod koniec szkoły średniej pobierała lekcje rysunku u znanej sądeckiej malarki Ewy Harsdorf, która przygotowywała ją do egzaminów wstępnych na krakowską Akademię Sztuk Pięknych. W latach 1951-57 studiowała tam na wydziale grafiki u prof. Ludwika Gardowskiego. W 1958 r. po ukończeniu studiów wyjechała do Londynu, gdzie poznała swojego przyszłego męża Tadeusza Groblickiego. Rok później przyszedł na świat ich syn Roman. W 1965 r. Grobliccy wyjechali do Australii. Po rocznym pobycie w Sydney przeprowadzili się do Adelajdy. Tam Lidia poznała Rachel Biven, właścicielkę „Off the Beaten Track Gallery” (późniejszej „Sydenham Gallery”), która wprowadziła jej prace na tamtejszy rynek sztuki. W 1967 r. wstąpiła do Królewskiego Towarzystwa Sztuki Południowej Australii i zaczęła regularnie wystawiać zarówno na ekspozycjach organizowanych przez tę instytucję, jak i w galeriach prowadzonych przez Biven. 


 

Wystawa "Stanisław Szafran, malarstwo – rysunek"

26 października 2012 – 17 lutego 2013

STANISŁAW SZAFRAN. Urodzony w 1929 r. w Nowym Sączu, zmarł w 1997 r. W latach 1954–1960 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki na Wydziale Malarstwa w pracowni Czesława Rzepińskiego, a następnie przeniósł się do pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Otrzymał wyróżnienie od prof. Jerzego Fedkowicza dziekana wydziału. Dyplom uzyskał w 1960 r. Artysta był nierozerwalnie związany z Nowym Sączem i Ziemią Sądecką. Przez wiele lat był
nauczycielem plastyki w sądeckich szkołach. Pracował jako inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu. Współpracował z Młodzieżowym Domem Kultury (obecnie Pałac Młodzieży) jako nauczyciel, potem konsultant. Wielokrotnie uczestniczył w aukcjach i licznych działaniach artystycznych na rzecz dzieci.