Wystawa "Niepokalnaki w Nowym Sączu”
13 października – 13 grudnia 2015 r.
Wystawa ma na celu ukazanie historyczno-kulturowej spuścizny nowosądeckiego klasztoru Sióstr Niepokalanek. Zgromadzone eksponaty przybliżą historię powstania klasztoru, życie jego założycielki błogosławionej Matki Marceliny Darowskiej, a także działalność edukacyjną i charytatywną prowadzoną przez siostry. Zostaną zaprezentowane pamiątki po Marcelinie Darowskiej, fotografie archiwalne oraz mapy i plany zespołu ogrodowo-parkowego. Część ekspozycji będzie poświęcona dziełom sztuki (malarstwu, rzeźbie, rzemiosłu artystycznemu) powstałym w i dla klasztoru. Wystawie będzie towarzyszyć katalog naukowy, w którym znajdą się opracowania zagadnień zaprezentowanych na wystawie. Ekspozycja wpisuje się w cykl wystaw realizowanych od paru lat przez muzeum, poświęconych klasztorom na pograniczu małopolsko-spiskim
Wystawa "Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków”
11 lipca – 27 września 2015 r.
Pokazane zostaną m.in. bogato ilustrowane karty z rękopisów i starych druków, w tym inkunabułów. Przybliżą one dokonania antycznych medyków oraz ich średniowiecznych i nowożytnych następców, spośród których wielu praktykowało alchemię. Wśród 50 wybranych obiektów znajdą się materiały dotyczące medycyny, anatomii i chirurgii, w tym: rękopis medyczny „Mihi competit” Tomasza z Wrocławia, nadwornego lekarza książąt wrocławskich, spisany w 1467 r., inkunabuł dotyczący zarazy „Liber pestilentialis de venenis epidemiae” Hieronymusa Brunschwiga z 1500 roku, szczegółowe opisy z zakresu chirurgii wraz z ilustracjami z sekcji zwłok i operacji chirurgicznych wykonywanych bez znieczulenia w XVII i XVIII w., atlasy anatomiczne, podręcznik do okulistyki, sprawozdanie z pierwszej na ziemiach polskich publicznej sekcji zwłok przeprowadzonej w 1613 roku przez Joachima Oelhafa, lekarza i profesora medycyny w Gdańskim Gimnazjum Akademickim.
Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.
Wystawa pokonkursowa "Moja przygoda w muzeum"
22 maja – 21 czerwca 2015
Wystawa prac przesłanych na konkurs plastyczny organizowany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Szkołę Podstawową nr 7 w Nowym Sączu, Stowarzyszenia "Dla Miasta", pod patronatem honorowym Aleksandra Palczewskiego – Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem Ryszarda Nowaka – Prezydenta Miasta Nowego Sącza

Wystawa fotograficzna "Papieski Kraków"
6 marca – 17 maja 2015 r
Na wystawie można oglądać prace fotograficzne ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz fotogramy Jerzego Cebuli.

Wystawa "Chłopcy malowani – strzelcy i ułani"
27 listopada 2014 – 1 marca 2015
Na wystawie "Chłopcy malowani – strzelcy i ułani" zaprezentowane będą eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Zobaczymy m.in. akwarele z przedstawieniami Ułanów I Pułku Beliny autorstwa Kajetana Stefanowicza,a także elementy wyposażenia charakterystyczne dla strzelców, ułanów, legionistów-beliniaków: lance, szable oraz broń palną.
Kajetan Stefanowicz, artysta malarz, ułan Legionów Polskich (Beliny), ur. 12 lipca 1886 w Drohobyczu w rodzinie inteligenckiej o ormiańskich korzeniach, poległ 20 września 1920 w Rochaczewie nad Słuczą (Wołyń). Pośmiertnie awansowany na stopień rotmistrza. Spoczywa na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Autor „Pieśni Legionisty w rysunkach Kajetana Stefanowicza – podoficera 1. Pułku Legionów Polskich”.