filie

Wystawa "Nowy Sącz na falach krótkich"
9 kwietnia – 16 maja 2010r.
Działalność krótkofalarską i radiową na terenie Sądecczyzny przybliżamy, pokazując stare urządzenia nadawcze i odbiorniki radiowe oraz zdjęcia i dokumenty z prywatnych kolekcji. Wystawę przygotowano we współpracy z Radioklubem Sądeckim PZK – SP9PNS, Radiem Eska i RDN Małopolska w 80. rocznicę powstania Polskiego Związku Krótkofalowców i  60. rocznicę pojawienia się radiofonii w Nowym Sączu.

Wystawa "Motywy religijne w malarstwie Marii Ritter"
9 października 2009 – 28 marca 2010 r.
Maria Ritter jest najbardziej znaną sądecką malarką. Studiowała na krakowskiej ASP, m.in. pod kierunkiem W. Weissa i X. Dunikowskiego. Kształciła się także we Francji i Włoszech. Wystawa w Domu Gotyckim, przygotowana przez Muzeum Okręgowe, wpisuje się w obchody 110. rocznicy urodzin artystki oraz 30. rocznicy otwarcia galerii jej obrazów w kamienicy przy nowosądeckim Rynku. Zgromadzone na ekspozycji obrazy, rysunki, szkice, projekty pochodzą z różnych lat twórczości Marii Ritter, są to sceny rodzajowe ze Starego i Nowego Testamentu, przedstawienia Chrystusa, Matki Boskiej, postaci świętych, wykonane ołówkiem, akwarelą, farbami olejnymi i temperą. Na wystawie pokazane zostaną obiekty wypożyczone przez rodzinę, osoby prywatne, parafię rzymskokatolicką  p.w. św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz pochodzące ze zbiorów muzeum. 

Wystawa " Nowy Sącz i Sądecczyzna w pradziejach i Średniowieczu"
26 czerwca – 1 października 2009

fragment ekspozycji archeologicznej w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu


Wystawa prac plastycznych " Moja przygoda w Muzeum" 
3 czerwca – 28 czerwca 2009r.
Wystawa jest pokłosiem dorocznego konkursu plastycznego pod takim samym tytułem. Do obejrzenia ponad sto rysunków i ceramika.


Wystawa "Z historii sądeckiego pożarnictwa"
22 maja – 31 maja 2009r.
W tym roku przypada 135. rocznica powołania zawodowej straży pożarnej w Nowym Sączu oraz 10. rocznica funkcjonowania powiatowego oddziału Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Jubileusz jest okazją do spojrzenia na pożarnictwo z perspektywy historycznej, zilustrowania jego dorobku, tradycji i osiągnięć za pomocą archiwaliów, zabytkowego i współczesnego wyposażenia. Zapraszamy do uczestnictwa w "opowieści" o niezwykłych ludziach, ich pasji i wydarzeniach, których byli uczestnikami.

Dawny ratusz w Nowym Sączu (spłonął w 1894 roku) z dostawioną remizą, rys.Józef Mehoffer, 1889r.
 

Obok  archiwalnych fotografii, kronik i dokumentów oraz odznaczeń i nagród dla najbardziej zasłużonych strażaków na wystawie prezentowane są mundury, hełmy i sprzęty gaśnicze – zarówno te dawne, jak i współczesne ze zbiorów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.


Wystawa "Drzeworyt japoński"
24 marca – 17 maja 2009r.
Wystawa jest swoistym zaproszeniem w podróż po kraju dla przeciętnego Europejczyka bodaj najbardziej ekscytującym w przestrzeni Orientu – Japonii. W świat samurajów, gejsz i pachnącej herbaty wprowadzają dzieła mistrzów drzeworytnictwa. Zasadniczą częścią wystawy są drzeworyty autorstwa wybitnych artystów, takich jak Ando Hiroshige, Utagawa Kunisada II, Ohara Koson czy Yoshitoshi, przedstawiające uroki flory i fauny Kraju Kwitnącej Wiśni oraz życie codzienne jego mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługują oryginalne, unikatowe rysunki artystów wywodzących się ze słynnej Szkoły Utagawa. Można także zobaczyć wachlarze, obrazy kaligraficzne oraz papierowe szablony do farbowania tkanin, zwane Katagami. Prezentowane dzieła i eksponaty pochodzą ze zbiorów znanych niemieckich kolekcjonerów i znawców sztuki japońskiej: Hansa Martina Schmitza i dr Patrizii Jirki Schmitz.


Wystawa "Mistrzowska precyzja. Miniatury XVI-XXI w. z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego"
styczeń-marzec 2009r.
Przed laty sądecka publiczność mogła podziwiać autoportrety polskich artystów ze zbiorów A. Cerlińskiego, obecnie jest to ponad 200 miniatur – precyzyjnie wykonanych dzieł sztuki, datowanych na okres od XVI do XXI w. Na wystawie prezentowane są dzieła gromadzone przez lata przez kolekcjonera i podróżnika, marynarza z Gdyni, prawdziwego miłośnika sztuki, rzeczy pięknych i niezwykłych.  Kolekcję Andrzeja Cerlińskiego zapoczątkował rodzinny zbiór miniatur jeszcze sprzed  II wojny światowej. Tematami malarstwa miniaturowego są przede wszystkim portrety, ale też sceny mitologiczne, rodzajowe i religijne. Miniatury, które czasem są kopiami dużych obrazów sztalugowych dawnych mistrzów, wykonane są w różnych technikach malarskich (olej, gwasz, akwarela) i na różnych podłożach (kość słoniowa, płótno, drewno, blacha); często są dekoracyjnie obramowane.


Wystawa "Marzec ’68"
grudzień 2008 – styczeń 2009r.
Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie wg scenariusza prof. dr. hab. Jerzego Eislera i Pawła Sasanki, ukazuje burzliwe lata 60. XX w., przypomina wydarzenia sprzed ponad czterdziestu lat. W bieżącym roku rocznicowym wystawę pokazano w kilku miastach w Polsce i za granicą, obecnie gości w Nowym Sączu. Na panelach przedstawiono wydarzenia omawiające genezę Marca ‘68. Część pierwsza przedstawia świat w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Tworzą ją fotografie prezentujące Sobór Watykański II, wojnę w Wietnamie, "rewolucję kulturalną" w Chinach, wojnę sześciodniową, rewoltę studencką w Paryżu i Praską Wiosnę. Druga część przypomina Polskę okresu rządów Władysława Gomułki od wiecu przed Pałacem Kultury w październiku 1956 r., poprzez obrazy życia codziennego doby "małej stabilizacji" po fotografie rywali I sekretarza ("partyzanci" gen. Mieczysława Moczara i "ślązacy" Edwarda Gierka). Trzecia część ukazuje dzieje środowiska młodzieży działającej przed Marcem ‘68 na terenie Uniwersytetu Warszawskiego – "komandosów" skupionych wokół Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego oraz "rewizjonistów" m.in. Leszka Kołakowskiego i Włodzimierza Brusa. Czwarta część, przedstawia w ogromnym skrócie dzieje Żydów w Polsce w XX wieku – od tragedii Holocaustu i  pogrom w Kielcach po próbę ukazania korzeni stereotypu "żydokomuny" i Żydów w "bezpiece".