Leszek Cieślik z Żywca oraz Kazimierz Idzi z Chorągwicy koło Wieliczki i Józef Kubica z Żywca zaprezentowali najlepsze rzeźby w IV edycji Konkursu Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w 26 września w ratuszu Miasteczka Galicyjskiego.
W konkursie, zorganizowanym wspólnie przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, wzięło udział 40 rzeźbiarzy, w tym 37 z Polski i 3 ze Słowacji. Łącznie na konkurs trafiły 92 rzeźby. Zaangażowanie uczestników podkreślił Zbigniew Wolanin z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, organizator konkursu.
– Mam osobistą satysfakcję, że dane mi było współpracować z tak niezwykłymi ludźmi, którzy potrafią nadać kamieniowi nadać taki wymiar kulturowy, posiadając niezwykłe umiejętności, z jednej strony rzeźbienia, a z drugiej ratowania regionalnego dziedzictwa. Rzeźba w kamieniu wiąże się z ratowaniem starych kapliczek, figur przydrożnych, które w latach 70. i 80. ubywały z naszego krajobrazu. To dzięki waszej pracy to dziedzictwo regionalne zostało w jakiś sposób zachowane.
Zbigniew Wolanin zaznaczył również, że to właśnie dzięki twórczości ludowej powstała bogata kolekcja współczesnej rzeźby ludowej w kamieniu, znajdująca się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, prezentowana w Miasteczku Galicyjskim.
Jury konkursowe zachwyciły wszystkie rzeźby. – Mnie ujęło wszystko, ja jestem kibicem wszystkich rzeźbiarzy i strasznie mi jest trudno kogoś wyróżnić, bo wiem, ile nerwów i wysiłku ich to kosztuje – mówił przewodniczący jury etnograf Antoni Kroh, który od 1972 r. organizował konkursy rzeźby na terenie Karpat, od Cieszyna po granice istniejącego jeszcze wówczas ZSRR. – Jestem zdziwiony, że roku 2020 rzeźba w kamieniu jeszcze żyje i że się ludziom chce. To zdumiewające – dodał.
Warto dodać, że podczas uroczystości wicedyrektor Muzeum Okręgowego, Sławomir Czop, wręczył Zbigniewowi Wolaninowi, w imieniu władz Województwa Małopolskiego, Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Srebrny Krzyż Małopolski.
***
Konkurs Współczesna Karpacka Rzeźba Ludowa w Kamieniu organizowany jest od 2002 roku, co sześć lat. Do tej pory wystawiono ponad 300 prac, a udział wzięło ok. 60 twórców. Celem konkursu jest przegląd dziedziny sztuki ludowej, jaką jest rzeźba w kamieniu, na terenie Karpat i Podkarpacia, podtrzymanie zanikającej tradycji uprawiania ludowej twórczości kamieniarskiej, a także pozyskanie wykonanych na konkurs cennych prac do kolekcji muzealnej. Konkurs stanowi kontynuację projektu rozpoczętego w 2002 r., kolejne edycje odbywały się w latach 2008 i 2014, jest jedynym tego typu działaniem realizowanym na obszarze Karpat. W konkursach wzięło udział w sumie kilkudziesięciu rzeźbiarzy z Polski i kilku twórców ze Słowacji.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.
Fot. Piotr Droździk