Fot. Michał Załuski
23 czerwca w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju odbył się wernisaż wystawy pt. „NIKIFOR MALARZ – NIKIFOR ARTYSTA” inaugurującej cykl wydarzeń kulturalnych związanych z przypadającą w br. 50. rocznicą śmierci artysty. W wernisażu, obok zaproszonych gości, licznie uczestniczyli bawiący w Krynicy kuracjusze – miłośnicy twórczości Nikifora. Wśród gości uroczystości obecnych było wiele osób ze środowiska łemkowskiego, w tym zasłużeni reprezentanci łemkowskiej kultury z poetą i pieśniarzem Piotrem Trochanowskim na czele.
Gości powitał Dyr. Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Robert Ślusarek, który wskazał na światową rangę twórczości Nikifora oraz zaprosił wszystkich obecnych na kolejne wydarzenia związane z uczczeniem 50. rocznicy śmierci Nikifora, jakie organizowane będą przez muzeum aż do 10 października br., tj. do dokładnej dziennej rocznicowej daty śmierci Nikifora. Burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko, sprawujący honorowy patronat nad projektem, w swoim wystąpieniu przypomniał że łemkowski malarz Nikifor jest jedną z dwóch, obok Jana Kiepury, najsłynniejszych postaci w dziejach uzdrowiska, wskazał znaczenie dorobku twórczego Nikifora dla dziedzictwa kulturalnego Gminy Krynicy-Zdroju, którą kieruje, a w której zamieszkuje licznie także ludność łemkowska.
Z kolei kurator Muzeum Nikifora i autor wystawy etnograf Zbigniew Wolanin przypomniał różne okoliczności z ostatnich lat życia artysty, gdy stan jego zdrowia szybko się pogarszał, przypomniał ludzi, którzy w tym czasie pomagali Nikiforowi, organizując m.in. pomoc medyczną dla artysty, oraz po Jego śmierci, organizując pochówek malarza. Opowiedział także o koncepcji merytorycznej wystawy. Po raz pierwszy od 23 lat., tj. od wystawy inaugurującej działalność muzeum, wystawione zostały równocześnie wszystkie najcenniejsze obrazy Nikifora z kolekcji własnej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu /najbogatszej na świecie/. Na wystawie pokazanych zostało ponad 150 obrazów i pamiątek po artyście z uwzględnieniem wszystkich technik artystycznych jakie stosował Nikifor /akwarela, gwasz, kredka, ołówek/. Zwiedzenie wystawy daje jedyną od lat szansę zobaczenia w oryginale tak unikalnych dzieł Nikifora jak np.: „Autoportret Potrójny”, „Modlitewnik” i „Szkicownik”, kompozycję wieloobrazkową „Uzdrowienie chorej” i wiele innych. Część malarska wystawy uzupełniona została fotogramami przedstawiającymi reprodukcje dzieł Nikifora, oraz dokumentalnymi zdjęciami samego artysty. Wystawa obejmuje cały parter muzeum.
Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili młodzi łemkowscy artyści z chóru „Zoria” z Uścia Gorlickiego /Ruskiego/ pracujący pod kierownictwem artystycznym Anny Dyląg-Dubec. Zaprezentowali wzruszający koncert pieśni łemkowskich poświęcony pamięci Nikifora. Po występie byli gorąco oklaskiwani przez publiczność. Po uroczystym wernisażu wystawy delegacja pracowników muzeum złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz na grobie Nikifora.
Autor – Zbigniew Wolanin