filie

 

W dniu św. Mikołaja, 6 grudnia, w Miasteczku Galicyjskim zorganizowana została  kolejna, piąta już edycja imprezy sportowo-edukacyjnej „Narty w skansenie”. W spotkaniu, otwartym dla wszystkich chętnych, udział wzięli przede wszystkim uczniowie Szkoły Podstawowej w Piątkowej, a także dorośli sympatycy „białego szaleństwa”, w tym seniorzy narciarstwa na Sądecczyźnie ze środowiska sędziów i działaczy Nowosądeckiego Podokręgu PZN.Z powodu braku śniegu, nie można było przeprowadzić, jak pierwotnie planowano, zawodów narciarskich dla dzieci ani praktycznego szkolenia narciarskiego prowadzonego przez czynnych do niedawna wyczynowych sportowców i trenerów. Brak śniegu nie przeszkodził jednak, aby młodzi i starsi miłośnicy nart spotkali się by porozmawiać o swojej ulubionej dyscyplinie, a atmosfera  w trakcie spotkania w ratuszu na rynku Miasteczka Galicyjskiego była prawdziwie sportowa.

    

O historii narciarstwa, sięgającej kilka tysięcy lat wstecz, opowiadał kustosz muzeum, etnograf i zarazem sędzia narciarski, Zbigniew Wolanin. Wskazał on m.in. na  związki narciarstwa z kulturą ludową, która prezentowana jest właśnie w muzeum tego typu jakim jest skansen. Zanim zaczęto jeździć na nartach dla przyjemności, były one najlepszym środkiem do poruszania po zaśnieżonych terenach, wykorzystywanym zwłaszcza przez myśliwych w Skandynawii    i na Syberii. W Polsce pierwsze narty wykonywali wiejscy rzemieślnicy, bednarze. Gdy narty majstrowali samodzielnie młodzi chłopcy,  „szpice” zaginano zwyczajowo w drzwiach wiejskiej stodoły. Z kolei Jarosław Surówka, wieloletni trener klubu sportowego Jedność Nowy Sącz-Piątkowa, opowiadał o narciarstwie wyczynowym, przeżywanym od strony „ławki trenerskiej”. Przypomniał postacie wywodzących się z klubu w Piątkowej znakomitych narciarzy ,reprezentantów Polski i zdobywców wielu sukcesów na zawodach międzynarodowych, takich jak, m.in. Stanisław Łukasik / pierwszy z Piątkowej zdobywca medalu na Mistrzostwach Polski, który w pokonanym polu zostawił wtedy późniejszego mistrza świata Józefa Łuszczka , Tadeusz Majoch – po zakończeniu pięknej kariery był dyrektorem szkoły sportowej w Zakopanem, trener i wychowawca  plejady znakomitych narciarzy, cały klan braci i kuzynów Marciszów z niedoścignionym Markiem na czele, którego córki Marcela i Ewelina aktualnie reprezentują Polskę na zawodach  międzynarodowych rangi Mistrzostw Świata, Wiesław Cempa- trener kadry narodowej biegaczek , Krzysztof Wańczyk- akademicki Mistrz Świata i wielu innych. Ostatnim wychowankiem trenera Surówki, odnoszącym duże sukcesy sportowe jest Sławek Szczecina, który w trakcie spotkania w Miasteczku Galicyjskim opowiedział o swojej  karierze, zaprezentował wiele medali i innych trofeów sportowych zdobytych na zawodach  w Polsce i za granicą.

    

Na uczestnikach spotkania szczególne wrażenie zrobiła podana przez Sławka informacja, że późniejszy wielokrotny mistrz i reprezentant Polski swoją błyskotliwa karierę rozpoczął od… ostatniego miejsca na zawodach dziecięcych, co tak zmobilizowało go do treningów, że za kilka lat wygrywał ze wszystkimi rówieśnikami w Polsce! Wszyscy życzyli młodemu sportowcowi, aby mógł kontynuować piękną karierę narciarską, przerwaną niestety ostatnio z przyczyn niezależnych od niego. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość zapoznania się ze starym, historycznym, blisko stuletnim sprzętem narciarskim, jak również wziąć do ręki najnowszej generacji narty, buty i kije na jakich startują dzisiaj narciarze wyczynowi. Ostatnim akcentem spotkania był konkurs  dla dzieci i młodzieży z zakresu wiedzy  o historii narciarstwa i o sądeckim skansenie. Sprawdzono w praktyce, ile wiadomości przekazanych w trakcie spotkania zapamiętały dzieci, a te z nich, które potrafiły udzielić poprawnych odpowiedzi na pytania, otrzymały nagrody rzeczowe i słodycze – od Świętego Mikołaja, którym był główny sponsor imprezy, Urząd Miasta Nowego Sącza. Rozstając się, tak młodzi jak i starsi miłośnicy nart umówili się na kolejne spotkania z cyklu „Nart     w skansenie”, które odbędą się niebawem, gdy tylko spadnie śnieg. Będzie wtedy okazja aby wyruszyć na zimowe zwiedzanie skansenu na nartach z przewodnikiem – etnografem i z instruktorami narciarstwa, a także aby poznać  i doskonalić technikę jazdy na nartach pod okiem Mistrzów  i reprezentantów Polski.

Zbigniew Wolanin