Nowy Sącz
ul. Lwowska 3
kasadg@muzeum.sacz.pl
+48 18 442 04 42 / kasa, informacja – wew. 23
Dom Gotycki zlokalizowany przy ul. Lwowskiej 3, zwany też Domem Kanonicznym wzniesiony został na przełomie XV/XVI wieku w obrębie miasta lokacyjnego. Do końca XVIII wieku był własnością kolegiaty św. Małgorzaty.
Dom Gotycki to budynek murowany, częściowo oszkarpowany, złożony z dwóch bloków nakrytych osobnymi dachami, podpiwniczony, jednopiętrowy. Portale i obramienia okien późnogotyckie, renesansowe i barokowe. W latach 1958 – 1964 wnętrza obiektu zostały przebudowane i przeznaczone na cele muzealne. Dom Gotycki jest miejscem stałej ekspozycji dawnej sztuki z terenu Sądecczyzny i wystaw czasowych z dziedziny historii, kultury i sztuki. Wystawa stała: „Dawna sztuka Sądecczyzny”, z tematami:
Dojazd do Muzeum możliwy jest samochodem osobowym oraz wieloma liniami komunikacji miejskiej – przystanek autobusowy (Rynek) znajduje się 190 m od budynku Domu Gotyckiego.
Rozkład jazdy autobusów MPK w Nowym Sączu
UWAGA! Muzeum nie dysponuje własnym parkingiem.
Płatne miejsca ogólnodostępne wraz z miejscem dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parkingu przy Bazylice św. Małgorzaty, wjazd od Bulwaru Narwiku. Z parkingu do muzeum prowadzą strome schody, pozostałe parkingi znajdują się w okolicach Rynku.
Budynek zlokalizowany jest bezpośrednio przy ulicy Lwowskiej. Wejście przez bramę. Chodnik wyłożony kamiennymi blokami, nawierzchnia nierówna. Wejście do budynku poprzedzają dwa kamienne stopnie. Drzwi obłożone metalową oprawa, otwierają się na zewnątrz w stronę prawą. Za drzwiami mały przedsionek odgrodzony od holu szklanymi drzwiami wahadłowymi, przy drzwiach wejściowych umieszczono dzwonek przywołujący.
Budynek jest zabytkowy. Ze względu na unikalną tkankę architektoniczną, we wnętrzach można spodziewać się utrudnień architektonicznych takich jak różnice poziomów, wysokie schody, wąskie przejścia.
Kasa znajduje się po prawej stronie po wejściu do budynku. Pomieszczenie jest dość ciemne, wysokie, wyposażone w wysoką ladę. Za ladą umieszczono drewniany regał, na którym prezentowane są książki, przewodniki oraz inne pamiątki. Po prawej stronie umieszczono wieszaki ścienne na okrycia wierzchnie zwiedzających. Kasjer udziela podstawowych informacji dotyczących zwiedzania. W pomieszczeniu kasowym czeka na Państwa przewodnik – opiekun zbiorów.
Parter:
Piętro 1: wejście na piętro poprzedza stroma kamienna klatka schodowa, poręcz umieszczona po lewej stronie.
Sale ekspozycyjne w większości wyłożone drewnianym parkietem. Na ekspozycjach znajdują się czytelne opisy eksponatów, co dodatkowo ułatwia poruszanie się po ekspozycjach. Utrudnienia w swobodnym poruszaniu się dla osób z niepełnosprawnością ruchu oraz rodzin z wózkami.
Toaleta znajduje się w korytarzu przed kasą biletową po lewej stronie, prowadzi do niej jeden marmurowy stopień. Kolejna toaleta znajduje się na 1 piętrze po prawej stronie po wyjściu z Sali Sztuki dworskiej XVII – XIX wiek. W budynku Domu Gotyckiego z racji specyfiki miejsca nie było możliwości dostosowania niewielkiej toalety dla osób z niepełnosprawnościami i przewijakiem.
Do wyjścia prowadzi marmurowa klatka schodowa w dół. Zwiedzanie kończy się obok pomieszczenia kasy/informacji.
Ekspozycja znajduje się na różnych poziomach, pomiędzy salami znajdują się stopnie, parter od piętra oddzielna klatka schodowa.
Wejście główne do budynku od ul. Lwowskiej, w razie potrzeby można skorzystać z dzwonka przywołującego znajdującego się przy drzwiach wejściowych. Przestrzeń wystawy dostępna dla rodzin z dziećmi. Możliwe utrudnienie przy poruszaniu się wózkiem dziecięcym, ze względu na wąskie przejścia i różnicę poziomów między salami.
Przy punkcie kasowym istnieje możliwość pozostawienia ubrań, wózka lub plecaków. W punkcie kasowym czeka przewodnik-opiekun zbiorów, z którym można zwiedzić przestrzeń ekspozycyjną. Istnieje także możliwość indywidualnego zwiedzania. Dla rodzin z dziećmi przygotowano zagadki i malowanki z eksponatami znajdującymi się na przestrzeni ekspozycyjnej. Zagadki bezpłatne do pobrania w kasie. W chwili obecnej w budynku Muzeum nie dysponujemy przewijakiem.
Zwiedzanie ekspozycji:
– bilet normalny 8 zł
– bilet ulgowy 5 zł
Uprawnieni do opłat ulgowych link: http://muzeum.sacz.pl/wp-content/uploads/2017/10/Ulgowe-06.2020.pdf
W punkcie kasowym czeka na Państwa przewodnik. Na ekspozycji umieszczono siedziska i ławki do odpoczynku. W razie potrzeby istnieje możliwość ustawienia dodatkowych krzeseł. Przestrzeń wystawiennicza znajduje się na różnych poziomach, gdyż pomiędzy salami znajdują się stopnie. Parter od piętra oddziela klatka schodowa z poręcz po lewej stronie. Oświetlenie o różnym natężeniu, sztuczne i dzienne. W niektórych pomieszczeniach panuje półmrok.
W celu pogłębienia wiedzy na temat zgromadzonej kolekcji w kasie muzeum istnieje możliwość zakupienia przewodnika oraz innych pozycji dotyczących historii miasta.
Zwiedzanie ekspozycji:
– bilet ulgowy 5 zł
Wejście przez bramę, chodnik wyłożony kamiennymi blokami, nawierzchnia nierówna. Wejście do budynku poprzedzają dwa kamienne stopnie. Drzwi obłożone metalową oprawa, otwierają się na zewnątrz w prawą stronę. Za drzwiami mały przedsionek odgrodzony od holu szklanymi drzwiami wahadłowymi, przy drzwiach wejściowych umieszczono dzwonek przywołujący lub poinformować nas o swoim przybyciu pod numerem telefonu 18 442 04 42 wew. 23. W razie potrzeby pracownik udzieli pomocy w dostaniu się do budynku.
Sale ekspozycyjne na różnych poziomach, pomiędzy salami są stopnie. Parter od piętra oddziela klatka schodowa. Budynek nie jest wyposażony w windę, w chwili obecnej nie dysponujemy szynami najazdowymi. Przewodnik wychodzi do zwiedzających w razie potrzeby, w niektórych salach ustawiono ławki siedziska do odpoczynku.
Zwiedzanie ekspozycji:
– dla zorganizowanych grup osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata za wstęp 1 zł/osoba
– dla indywidualnie zwiedzających osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata ulgowa zgodnie z cennikiem tj. 5 zł/osoba
Wejście na teren muzeum prowadzi przez bramę prosto do budynku. Chodnik wyłożony jest kamiennymi blokami o nierównej nawierzchni, prowadzi prosto do budynku (około 10 metrów). Wejście do budynku poprzedzają dwa kamienne stopnie. Drzwi obłożone są metalową oprawa, otwierają się na zewnątrz w stronę prawą. Za drzwiami mały przedsionek odgrodzony od holu szklanymi drzwiami wahadłowymi, przy drzwiach wejściowych umieszczono dzwonek przywołujący lub poinformować nas o swoim przybyciu pod numerem telefonu 18 442 04 42 wew. 23. Możliwość wprowadzania psów przewodników.
Po prawej stronie od wejścia zlokalizowana jest kasa. Na wprost znajduje się wysoka lada z punktem kasowo-informacyjnym, w pomieszczeniu panuje półmrok. W tym miejscu czeka na Państwa przewodnik.
Sale ekspozycyjne na różnych poziomach, pomiędzy salami umieszczono stopnie, parter od piętra oddziela klatka schodowa. Muzeum jest w trakcie przygotowywania kart tyflograficznych ilustrujących topografie obiektu oraz eksponatów. Powstają nagrania AD ułatwiające odbiór dzieł sztuki. Większa część ekspozycji oświetlona światłem sztucznym, w niektórych salach panuje półmrok, pozostała część ekspozycji oświetlona światłem dziennym. Dodatkowym bodźcem sensorycznym jest specyficzny zapach rzeźby w drewnie, w salach prezentujących zbiór malarstwa sakralne czuć zapach terpentyny.
Istnieje możliwość zarezerwowania terminu zwiedzania z osobą odpowiedzialną za koordynację dostępności, która wykonuje audiodeskrypcje na żywo. Rezerwacja pod numerem 605 289 154
Zwiedzanie ekspozycji:
– dla zorganizowanych grup osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata za wstęp 1 zł/osoba
– dla indywidualnie zwiedzających osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata ulgowa zgodnie z cennikiem tj. 5 zł/osoba
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niesłyszących i słabosłyszących jesteśmy w trakcie przygotowywania filmów w polskim języku migowym (PJM) dotyczących informacji o obiekcie oraz filmów opisujących zgromadzone eksponaty.
W razie potrzeby skorzystania z tłumacza PJM prosimy kontakt z koordynatorem dostępności minimum 2 tygodnie wcześniej.
Kontakt SMS: 605 289 154, e mail: d.lachor@muzeum.sacz.pl
Planowane udostępnienie tekstów łatwych do czytania od 2021 roku.
Zwiedzanie ekspozycji:
– dla zorganizowanych grup osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata za wstęp 1 zł/osoba
– dla indywidualnie zwiedzających osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata ulgowa zgodnie z cennikiem tj. 5 zł/osoba
Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przygotowano dedykowaną ścieżkę edukacyjną podczas której zwiedzający mogą skorzystać z eksponatów, materiałów pomocniczych, piktogramów oraz poznać wraz z koordynatorem dostępności ekspozycję stałą.
Planowane udostępnienie tekstów łatwych do czytania od stycznia 2021 roku.
W przestrzeni wystaw zmiennych umieszczono ławki do odpoczynku, dodatkowo po wcześniejszym zgłoszeniu w przestrzeni wystaw zmiennych rozkładany jest dywan umożliwiający odpoczynek oraz swobodną rozmowę oraz oglądanie wystawy z innej perspektywy.
Zwiedzanie ekspozycji:
– dla zorganizowanych grup osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata za wstęp 1 zł/osoba
– dla indywidualnie zwiedzających osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata ulgowa zgodnie z cennikiem tj. 5 zł/osoba
W pomieszczeniu kasowym panuje półmrok. Przestrzeń ekspozycyjna w większej części oświetlona światłem sztucznym często o przygaszonej barwie. Sale na wyższej kondygnacji posiadają oświetlenie naturalne. Ze względu na specyfikę obiektu zabytkowego we wnętrzach występuje charakterystyczna akustyka. W przestrzeni wystawienniczej występują bodźce zapachowe, wyczuwalny specyficzny zapach drewna, farb oraz olejów używanych do malowania obrazów.
Dla osób w spektrum autyzmu przygotowano specjalną ścieżkę edukacyjną podczas której z wykorzystaniem materiałów sensorycznych – kopii eksponatów, materiałów pomocniczych, piktogramów poznajemy ekspozycję stałą.
W przestrzeni wystaw zmiennych umieszczono siedziska – miejsca do odpoczynku, dodatkowo po wcześniejszym zgłoszeniu w przestrzeni wystaw zmiennych rozkładany jest dywan umożliwiający odpoczynek oraz swobodną rozmowę oraz oglądanie wystawy z innej perspektywy.
Muzeum w chwili obecnej nie dysponuje słuchawkami wyciszającymi.
Zwiedzanie z przewodnikiem czekającym na grupę w punkcie kasowym/informacyjnym.
Zwiedzanie ekspozycji:
– dla zorganizowanych grup osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata za wstęp 1 zł/osoba
– dla indywidualnie zwiedzających osób z niepełnosprawnością wraz z asystentem – opłata ulgowa zgodnie z cennikiem tj. 5 zł/osoba
Z chwilą podjęcia decyzji o ewakuacji z obiektu lub terenu Muzeum, wszystkie osoby przebywające w Muzeum mają obowiązek słuchać komunikatów dotyczących dalszego postępowania, a przede wszystkim:
Działania edukacyjne są adresowane do wszystkich grup wiekowych ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Każdy temat dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb odbiorców.
Link do ofert edukacyjnej: http://muzeum.sacz.pl/wp-content/uploads/2017/10/Oferta-edukacyjna-2020.pdf
Koordynator dostępności Daniel Lachor
Kontakt:18 443 77 08 w. 123, 124
Tel. kom. 605 289 154
Email: d.lachor@muzeum.sacz.pl
Obraz „Matka Boska Gromniczna”
Ikona „Narodzenie przeczystej Bogurodzicy”
Ikona „Ukrzyżowanie z cerkwi w Czarnej”
Opis obrazu „ Św. Stanisław, Matka Boska, św. Józef”
Opis obrazu dwustronnego „ Chrystus w grobie”