Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu
Podegrodzie 525
33-386 Podegrodzie
podegrodzie@muzeum.sacz.pl
48 18 440 01 88
48 785 190 830
Ogólne informacje
Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu jest filią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Powstało z prywatnej kolekcji etnograficznej założycieli – regionalistów i animatorów kultury, zamieszkałych w Podegrodziu od końca lat dwudziestych XX wieku. Ekspozycja poświęcona jest tradycyjnej kulturze materialnej regionu lachowskiego: rolnictwu, wiejskim rzemiosłom jak garncarstwo, kowalstwo, obróbka włókna i tkactwo. Prezentowana jest również współczesna sztuka ludowa oraz plastyka obrzędowa, związana z tradycyjnymi świętami rodzinnymi i dorocznymi: różdżki weselne, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe, szopki, gwiazdy kolędnicze, turonie, koniki. W muzeum eksponowane są oryginalne świąteczne stroje podegrodzkie, powstałe w większości na przełomie XIX i XX wieku. Na bogato wyszywanych męskich kaftanach, gurmanach, kobiecych gorsetach i wizytkach można podziwiać doprowadzone do perfekcji zdobnictwo wiejskich ubiorów. Wystawę etnograficzną uzupełnia poświęcona przeszłości regionu ekspozycja archiwalnych zdjęć wiejskiego fotografa Wojciecha Migacza żyjącego w Gostwicy na przełomie XIX i XX wieku. Osobny zakres tematyczny prezentuje wystawa ze zbiorów własnych nowosądeckiego muzeum pt. „Archeologia Podegrodzia i okolic Nowego Sącza”.
Dojazd, parking
Dojazd we własnym zakresie samochodem lub autobusem turystycznym. Parking ogólnodostępny, bezpłatny, o utwardzanej nawierzchni wyłożonej kostką.
Otoczenie muzeum
Otoczenie stanowi płaski teren. Do budynku prowadzi chodnik.
Wejście
Wejście do muzeum znajduje się po lewej stronie, na końcu budynku. Drzwi otwierają się w prawą stronę na zewnątrz, brak progu. Kasa znajduje się po prawej stronie. W razie potrzeby pracownik wychodzi do zwiedzającego. Brak systemu przywoławczego.
Wnętrze
Na ekspozycję prowadzą szerokie, szklane drzwi, otwierane w lewą stronę na zewnątrz, brak progu. Wystawa etnograficzna i archeologiczna znajdują się w tej samej sali wystawowej. Szeroka ścieżka komunikacyjna pozwala na swobodne poruszanie się po sali ekspozycyjnej, wszystkie eksponaty umieszczone są na podestach oraz ekspozytorach, co umożliwia swobodne oglądanie zgromadzonych zbiorów z wielu perspektyw. Informacji o wystawie udziela opiekun ekspozycji.
Toaleta i miejsce do odpoczynku
W drugiej części budynku, do której przechodzi się przez ekspozycję, umiejscowiona jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Drzwi otwierane na zewnątrz, w stronę prawą. Uchwyt składany po prawej stronie, po lewej stały. Możliwość swobodnego podjechania wózkiem pod umywalkę. Brak przewijaka. Siedziska do odpoczynku znajdują się na zewnątrz budynku.
Informacje dla rodzin z małymi dziećmi
Układ ekspozycji wygodny dla rodzin zwiedzających z wózkami dziecięcymi.
Informacje dla seniorów
Miejsca do odpoczynku znajdują się na zewnątrz budynku. Wystawa mieści się w jednej przestrzeni. W razie potrzeby pracownik muzeum udostępnia krzesła do odpoczynku.
Informacje dla osób o ograniczonej mobilności, w tym osób z niepełnosprawnością ruchu
Ekspozycja zaprojektowana w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Szeroka ścieżka zwiedzania umożliwia swobodne przemieszczenie się osobie na wózku po ekspozycji.
Informacja dla osób słabowidzących i niewidomych
Napisy na ekspozycji umieszczono dużą czcionką, w kontrastowych kolorach. Oświetlenie sztuczne i naturalne. W planach wykonanie kopii eksponatów oraz pomocy dotykowych. Osoby niewidome mogą swobodnie poruszać się z białą laską po wystawie, gdyż działy tematyczne prezentowane są na cokole wyznaczającym przestrzeń do poruszania się dla zwiedzających.
Informacja dla osób słabosłyszących i niesłyszących
Na ekspozycji czasowo wyświetlane są filmy dokumentalno-edukacyjne, do których zaplanowano przygotowanie napisów. W kasie do pobrania przewodnik z tekstami łatwymi do czytania. Brak pętli indukcyjnych, pomocy dotykowych, piktogramów, systemów audioprzewodników.
Informacje dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Na wystawie poszczególne działy tematyczne zostały wyróżnione kolorystycznie. Czytelne napisy dużą czcionką, w kontrastowych kolorach. W pomieszczeniu oświetlenie sztuczne i naturalne. W planach wykonanie pomocy sensorycznych. W kasie do pobrania przewodnik z tekstami łatwymi do czytania.
Informacje dla osób w spektrum autyzmu
Na wystawie poszczególne działy tematyczne zostały wyróżnione kolorystycznie. Czytelne napisy w kontrastowych kolorach. Na ekspozycji oświetlenie sztuczne i naturalne. W planach wykonanie pomocy sensorycznych. W kasie do pobrania przewodnik z tekstami łatwymi do czytania. Brak słuchawek wyciszających.
Muzeum Lachów Sądeckich – przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu (pdf, 7 MB)
Regulamin postępowania dla zwiedzających na wypadek ewakuacji
Z chwilą podjęcia decyzji o ewakuacji z obiektu lub terenu Muzeum, wszystkie osoby przebywające w Muzeum mają obowiązek słuchać komunikatów dotyczących dalszego postępowania, a przede wszystkim:
Numery telefonów do kasy Muzeum Lachów Sądeckich:
18 440 01 88,
18 785 190 830
Oferta edukacyjna
Zajęcia edukacyjne realizowane są z dużą elastycznością i dostosowane są do oczekiwań grupy. Zajęcia dedykowane osobom z niepełnosprawnością: Strój Lachów Sądeckich.
Kontakt i wsparcie ze strony pracowników muzeum
Koordynatorem dostępności w muzeum jest Daniel Lachor, który udzieli wszystkich niezbędnych informacji na temat udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami oraz wizyty w oddziałach Muzeum:
e-mail: d.lachor@muzeum.sacz.pl
tel.:
18 444 35 70 wew. 106, 107
18 443 77 08 wew. 123, 124
W Muzeum Lachów Sądeckich osobą wspierającą działania koordynatora jest Kamil Basta.
e-mail: k.basta@muzeum.sacz.pl
nr tel. 18 441 44 12 wew. 103