filie

Szanowni Państwo, Dyrektorzy  szkół podstawowych i ponadpodstawowych, Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich zamordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w listopadzie 2007 r. ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRS masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

 

Chcąc przypomnieć i upamiętnić  ofiary tego ludobójstwa, a także uczestników delegacji, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., udających się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu wraz z krakowskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej  proponuje:

1. Udział w zajęciach edukacyjnych, w ramach których zaprezentowany zostanie wykład Dariusza Gorajczyka  pt. „Zbrodnia katyńska” w formie audycji multimedialnej w Gmachu Głównym, ul. Jagiellońska 56 w Nowym Sączu, w terminie: 4 – 29 kwietnia 2022 r. w godz. 9.30 – 13 (poniedziałek – piątek).Godzina rozpoczęcie zajęć – do uzgodnienia, czas trwania – ok. 40 min. Wstęp wolny. Obowiązuje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia i rezerwacja terminów dla grup do 25 osób: telefonicznie: 18 443 – 77 – 08 wew. 123,124 lub mailowo edukacja@muzeum.sacz.pl

2. Obejrzenie filmów dokumentalnych i wykorzystanie tych treści podczas zajęć:
a) KATYŃ – Historia wciąż żywahttps://www.youtube.com/watch?v=417QavvOLa8
b) KŁAMSTWO KATYŃSKIE – od Stalina do Gorbaczowa https://www.youtube.com/watch?v=clMi6jduXJs
c) oraz zapoznanie się z materiałami – tekami edukacyjnymi pt. „Zbrodnia katyńska” przygotowanymi przez IPN w Krakowie i wykorzystanie ich w ramach lekcji szkolnych https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/teki-edukacyjne/27577,Zbrodnia-Katynska.html

3. Polecamy publikację pt. „Wilhelm Jakub Kasprzykiewicz”,Warszawa 2020, 40 s., ISBN: 978-83-8098-830-9, autorstwa Szymona Nowaka, przygotowaną w ramach cyklu „Bohaterowie Niepodległej” przez Instytut Pamięci Narodowej (dostępna w formacie pdf nawww.muzeum.sacz.pl i fb Muzeum oraz w załączniku) przybliżającą postać ppłk. Wilhelma Jakuba Kasprzykiewicza (1896-1940), urodzonego w Nowym Sączu oficera Wojska Polskiego, legionisty, uczestnika I wojny światowej, Bitwy Warszawskiej, kampanii wrześniowej, zamordowanego strzałem w tył głowy w Katyniu, w kwietniu 1940 r.

Pozycje wymienione w pkt. 2, 3 dostępne będą od 1 kwietnia br. również na stronie internetowej www.muzeum.sacz.pl  w zakładce EDUKACJA – Spotkania z najnowszą historią i fb.

Wymienione powyżej propozycje edukacyjne realizowane będą w ramach projektu Spotkania z najnowszą historią” wpisującego się w promowany przez Ministerstwo Kultury i Nauki projekt „Poznaj Polskę”, w którym nowosądeckie Muzeum wymienione jest w wykazie punktów edukacyjnych (poz. 209 i 210).

Prosimy o rozważenie i rozpropagowanie naszej propozycji; zachęcamy do wykorzystania tych treści podczas zajęć lekcyjnych w przekonaniu, że mogą być wartościowym i ciekawym uzupełnieniem edukacji historycznej młodego pokolenia.  Zachęcamy i zapraszamy do udziału.