Wystawa "Harasymowicz u Nikifora"
17 października 2015 – 15 lutego 2016
Jerzy Harasymowicz i Nikifor to dwaj najwybitniejsi artyści, dla których fascynacja Łemkowszczyzną stała się źródłem twórczego natchnienia. Nikifor /ok. 1895 – 1968/ był Łemkiem z Krynicy, Łemkowszczyzna była jego „małą ojczyzną”, poza którą żyć nie potrafił i której piękno utrwalał na swoich obrazach przez całe życie, tak jak nie uczynił nigdy nikt inny. Jerzy Harasymowicz /1933 – 1999/ pochodził z nizin, po wojennej, rodzinnej tułaczce po kresach dawnej Rzeczpospolitej osiadł ostatecznie w Krakowie, gdzie spędził większość życia. Poeta, związany już w czasach szkolnych z Muszyną, w dojrzałym okresie życia powracał często na Łemkowszczyznę, do swojej mitycznej „Krainy Łagodności”. I dzisiaj, poprzez swoją ponadczasową poezję, tak bliską sercom kolejnych generacji ludzi zafascynowanych górami i Łemkowszczyzną, jest tam stale obecny. Jerzy Harasymowicz znał osobiście Nikifora i ogromnie cenił jego twórczość, poświęcił malarzowi kilka pięknych wierszy. Krytycy literaccy niejednokrotnie wskazują na analogie w sposobie artystycznego postrzegania świata przez obydwóch twórców, np. „ Jerzy Harasymowicz buduje własny świat – nieco naiwny, widziany oczami dziecka, w przymierzu z malarstwem (…)” / Ludwik Flaszen/. Wystawa w Muzeum Nikifora to pierwsze tak bliskie, artystyczne spotkanie Mistrza z Krynicy, jak nazywano Nikifora, z Wieszczem Muszyny /tak J. Harasymowicza nazwał prof. Kazimierz Wyka/
Wystawa ikon "Przypowieści "
19 września – 12 października 2015
Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Bractwo Serepta, Katedra Sztuki Skaralnej ASP we Lwowie.
Wystawa "Marian Włosiński – malarz i fotograf, opiekun i przyjaciel Nikifora "
30 kwietnia – 18 września 2015 r.
Marian Włosiński /1923—2005/ znany jest powszechnie tylko jako człowiek, który opiekował się słynnym malarzem Nikiforem. Niewiele osób wie, że Włosiński sam był artystą plastykiem i znakomitym fotografem. Marian Włosiński urodził się w Bochni, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum, które ukończył w Krakowie. Znajomość zawarta w latach okupacji z Klementyną Mien /1870-1954/, francuską malarką mieszkającą w Krakowie, właścicielką zakładu fotograficznego, ukierunkowała artystyczne zainteresowania młodego człowieka właśnie na fotografię i malarstwo. Artystka rozpoznała wrodzony talent Mariana Włosińskiego i to ona przekonała go do podjęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rozpoczął je w 1945 r. praktykując najpierw w pracowni prof. Wojciecha Weissa, a następnie u Zbigniewa Pronaszki i Zygmunta Radnickiego.
W czasie wakacji wykorzystywał nabytą w Krakowie znajomość fotografii w pracy sezonowej w charakterze ulicznego fotografa w Krynicy, robiącego pamiątkowe zdjęcia kuracjuszom licznie odwiedzającym uzdrowisko już w pierwszych latach po wojnie. W ten sposób zarabiał w czasie kolejnych wakacji w Krynicy, aby móc studiować w Krakowie. Wtedy też spotyka po raz pierwszy Nikifora i chociaż nie zawarli bliższej znajomości, pozdrawiali się nawzajem jako pracujący blisko siebie artyści – uliczny malarz i uliczny fotograf. W 1950 r. Włosiński zamieszkał w Krynicy na stałe i podjął pracę plastyka w uzdrowisku.
Wystawa "Najcenniejsze dzieła Nikifora na 20-lecie Muzeum Nikifora"
31 stycznia – 26 kwietnia 2015 r.
Pragnąć uczcić jubileusz 20. lecia istnienia, Muzeum przygotowało projekt wystawienniczy składający się z trzech bloków tematycznych, którego realizacja rozciągnięta jest na cały rok 2015. W dniu 31 stycznia br. odbył się wernisaż wystawy najcenniejszych obrazów Nikifora ze zbiorów własnych muzeum. Po raz pierwszy od 20. lat., tj. od wystawy inaugurującej działalność muzeum, wystawione zostały równocześnie wszystkie najcenniejsze obrazy Nikifora z kolekcji własnej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu /najbogatszej na świecie/. Na wystawie pokazanych zostało ponad 150 obrazów i pamiątek po artyście z uwzględnieniem wszystkich technik artystycznych jakie stosował Nikifor / akwarela, gwasz, kredka, ołówek./. Zwiedzenie wystawy daje jedyną od lat szansę zobaczenia w oryginale tak unikalnych dzieł Nikifora jak: "Autoportret Potrójny", "Modlitewnik" i "Szkicownik", oraz kompozycję wieloobrazkową "Uzdrowienie chorej". Cześć malarska wystawy uzupełniona została fotogramami przedstawiającymi powiększone do formatu 100×70 cm reprodukcje dzieł Nikifora, oraz dokumentalnymi zdjęciami samego artysty w trakcie życia i pracy w Krynicy. Wystawa obejmuje cały parter Muzeum Nikifora, w sumie ok 150 m2 powierzchni wystawienniczej. Scenariusz wystawy przygotował Zbigniew Wolanin, kurator Muzeum Nikifora od początku jego działalności.