filie

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski, został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem.

Chcąc upamiętnić ten dzień, pod tablicą poświęconą ks. Władysławowi Gurgaczowi, która widnieje na budynku Bursy o. Jezuitów w Nowym Sączu złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów.

Hołd Żołnierzom Wyklętym złożyli: Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, zastępca Dyrektora Sławomir Czop, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, poseł na Sejm Barbara Bartuś, radna Województwa Małopolskiego i I wiceprzewodnicząca Komisji Kultury UM WM Marta Mordarska, radna Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk i inni.

Na tablicy widnieje napis: „Ksiądz Władysław Gurgacz. Jezuita, kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN). Stracony zbrodniczym wyrokiem sądowym władz komunistycznych w Krakowie 14 września 1949 r. w 35 roku życia, 7 roku kapłaństwa i 18. roku życia zakonnego. Służył Bogu, ojczyźnie i człowiekowi. Anno Domini 2003”.

***

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski, został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.

 

 

 

Fot. Jacek Kurzeja