filie
Rzeźba głowy ułożona w trawie

Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya w Szlachtowej, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, zaprasza na wystawę zatytułowaną „Julian Klamerus. Pasja”, która opowiada o barwnym człowieku i jego twórczości artystycznej.

 

Otwarcie
15 września 2022 r.
godz. 17.00
Muzeum Pienińskie / sala wystawowa w budynku Magazynu Studyjnego
ul. Łemkowska 37
Szlachtowa

Wystawa czynna do 30 listopada 2022 r.

 

 

 

Mężczyzna przemawia na stojąco. Za nim prace plastyczne na ścianieJulian Klamerus urodził się w 1952 r. w Zakopanem. Wraz z kilkoma braćmi tworzą prawdziwy „góralsko-artystyczny klan” Klamerusów. Jest postacią barwną i „wielowymiarową”; przewodnik beskidzki i tatrzański alpinista, malarz, rzeźbiarz i poeta. Mnogość zainteresowań zdecydowała, że po okresie młodzieńczych „zawirowań edukacyjnych”, wybrał studia etnograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybór tego kierunku z pewnością pogłębił jego wrodzone, głęboko humanistyczne, pozytywne podejście do całego otaczającego świata. W czasie studiów jego niespokojna natura sprawia, że cały czas podejmuje różne poszukiwania twórcze. Eksperymentuje w dziedzinie malarstwa i rzeźby, fascynuje go grafika ludowa – tworzy drzeworyty inspirowane kulturą góralską, collage i instalacje artystyczne, pisze wiersze.

W 1981 r. okoliczności życiowe przywiodły Artystę do Krynicy, gdzie mieszkał prawie 20 lat. Związał się z bardzo aktywnym w tamtym czasie krynickim TPSP. Został członkiem grupy poetyckiej „Sądecczyzna”. Beskidzka przyroda, tradycja uzdrowiskowa, Łemkowszczyzna z jej kulturowym bogactwem, stanowiły ważne źródło inspiracji dla jego twórczości. W plenerze Krynicy pozostawił swoje rzeźby, m.in. kapliczkę przy ul. Zielonej. W tamtym czasie napisał też wiele wierszy, m.in. poemat „Góra Parkowa” oraz wiersz poświęcony Nikiforowi. Jako człowiek o mocnej wierze, chętnie sięga po wątki religijne. Prace o tej tematyce, są najczęściej wyrazem autentycznego religijnego przeżycia Artysty.

 

 

 

 

 

 

 

Trzy kamienne rzeźby głów.

Rzeźby z cyklu Głowy, 2020 r., kamień

W wielu dziełach Klamerusa dostrzegamy inspirację twórczością Władysława Hasiora, z którym się przyjaźnił. Inni jego Mistrzowie to Antoni Rząsa i Heródek. Pasje do gór i do sztuki zawsze w życiu Artysty przenikały się i to na wielu poziomach – góry i ludzie gór, są bardzo często obecne w jego twórczości, przede wszystkim malarskiej i poetyckiej. Wiersz pt. „Różaniec z Bańskiej” znalazł się w „Antologii poezji tatrzańskiej” w opracowaniu Michała Jagiełły. Grał też w filmach związanych tematycznie z górami, m.in. młodego alpinistę w znanym filmie fabularnym Krzysztofa Zanussiego pt. „Iluminacja” (1973 r.). Jak wielu artystów w dzisiejszych czasach, imał się w życiu różnych zajęć, od lat podstawowym źródłem jego utrzymania pozostaje przewodnictwo turystyczne. Publikuje też teksty poświęcone turystyce górskiej, przede wszystkim w kwartalniku „Tatry”.

Drewniana postać Chrystusa wisząca na drewnianej ścianie.

Chrystus na krzyżu, 2020 r., rzeźba w drewnie

Po powrocie na Podhale w 2000 r. zamieszkał w Nowym Targu. Jest cały czas twórczo aktywny. W latach 2014 i 2020 zdobywał nagrody w Konkursach Współczesnej Karpackiej Rzeźby Ludowej w Kamieniu. Prace rzeźbiarskie i malarskie J. Klamerusa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Plenerowa Droga Krzyżowa wykonana w drewnie i w kamieniu, ustawiona jest przy szlaku turystycznym z Zakopanego na Gubałówkę.

Zbigniew Wolanin – kurator wystawy