filie

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w listopadzie 2007 r. ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

 

 

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu wraz z krakowskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej chcąc przypomnieć te tragiczne wydarzenia, proponuje zapoznanie się z wykładem Dariusza Gorajczyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Krakowie pt. „Zbrodnia katyńska”

oraz filmami dokumentalnymi:

KATYŃ – Historia wciąż żywa

Kłamstwo Katyńskie – od Stalina do Gorbaczowa 

Proponujemy ponadto nauczycielom historii i wychowawcom zapoznanie się z tekami edukacyjnymi pt. „Zbrodnia katyńska”, przygotowanymi przez IPN w Krakowie:

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/teki-edukacyjne/27577,Zbrodnia-Katynska.html

 

Odznaczenie - krzyż, u góry napisy, na dole logotypy instytucji.

Przybliżamy również urodzonego w Nowym Sączu Wilhelma Jakuba Kasprzykiewicza (1896-1940), płk. Wojska Polskiego, legionisty, uczestnika I wojny światowej, Bitwy Warszawskiej, kampanii wrześniowej, zamordowanego w Katyniu w kwietniu 1940 r. Jego sylwetka zaprezentowana jest w publikacji pt. Wilhelm „Jakub Kasprzykiewicz”, autorstwa Szymona Nowaka, przygotowanej w ramach cyklu „Bohaterowie Niepodległej” przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

 

 

 

 

 

Wizerunek żołnierza w mundurze, pod spodem napisy Szymon Nowak: Wilhelm Jakub Kasprzykiewicz, pod spodem biało-czerwona flaga i podpis: Bohaterowie Niepodległej.

KATYŃ Kasprzykiewicz_Wilhelm (pdf, 3MB)

Zachęcamy nauczycieli do wykorzystania tych treści podczas zajęć lekcyjnych w przekonaniu, że mogą być wartościowym i ciekawym uzupełnieniem edukacji historycznej młodego pokolenia.