Zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi i wyróżnionymi pracami w konkursie Skarby Małopolski, któremu w tym roku przyświecało hasło „Rzeczpospolita Polska 1918 roku. To przyniosła nam wolność”.
Dom Gotycki
Nowy Sącz
ul. Lwowska 3
Wystawa czynna od 29 lipca do 17 listopada 2018 r.
Konkurs zorganizowano w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Miasto Nowy Sącz, Stowarzyszenie „Dla Miasta” w Nowym Sączu.
Patronat: Ryszard Nowak – Prezydenta Miasta Nowego Sącza.
Po obejrzeniu 172 fotografii 42 autorów uczestniczących w konkursie w dwóch kategoriach – dokument i fotografia artystyczna – jur przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
W KATEGORII: DOKUMENT:
I Nagroda Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka
Ewelina Listwan z Nowego Sącza
II Nagroda Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka
Anna Wantuch z Ciężkowic
III Nagroda Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka
Michał Piotrowski z Nowego Sącza
W KATEGORII: FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA
I Nagroda Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka
Renata Michalczyk z Chełmca
I Nagroda Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka
Jan Brdej z Marcinkowic
II Nagroda Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka
Michał Piotrowski z Nowego Sącza
Druga wystawa w Domu Gotyckim: „W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI” składała się z 7 plansz (100 cm x 70 cm) tekstowo-fotograficznych (fotografie archiwalne, m.in. z: wejścia kozaków dońskich do Nowego Sącza 19 XI 1914 r., pobytu legionistów w XII 1914 r., przemarszu wojsk niemieckich w kierunku Gorlic – kwiecień 1915 r.) oraz 14 plansz (100 cm x 70 cm) z afiszami niepodległościowymi z Nowego Sącza z lat 1918 i 1919 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Ponadto na wystawie zostały zaprezentowane pamiątki dotyczące legionów (odznaczenia), Józefa Piłsudskiego (plakiety i medale pamiątkowe, druki ulotne w postaci cegiełek, dyplomy 1 PSP na pamiątkę zbierania ziemi na budowę kopca J. Piłsudskiego w Krakowie) oraz druku ulotne i okolicznościowe z okresu I wojny światowej (m.in. dot.: kwity na fundusz tarczy legionowej XI 1915 r., nalepki okienne z manifestacji z 11 i 12 XI 1916 r., rota przysięgi oraz odezwa z protestu brzeskiego 18 lutego 1918 r.)
Tematykę rocznicową uzupełniają filmy dokumentalne pozyskane z archiwum Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Projekcje wybranego filmu bądź filmów odbywają się na życzenie zwiedzającego.